EKO trendy v móde


Ekologické myslenie sa nevyhýba žiadnej oblasti života. Separácia odpadu, domáce kompostovanie a premyslené nakupovanie potravín je už takmer samozrejmosťou pre každého z nás a zodpovedne sa usilujeme menšou či väčšou mierou životné prostredie ochraňovať.

Medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia patrí odevný a módny priemysel. Preto sa v súvislosti s módou a obliekaním čoraz viac hovorí o ekologickom a zodpovednom správaní. Na strane užívateľov a nákupcov oblečenia sa presadzuje myšlienka eliminovania bezhlavého nakupovania. Predstavitelia myšlienky ekologického správania v oblasti módy hovoria o tom, že pri nákupe sa vždy spýtajte sami seba či danú vec skutočne potrebujete, či sa vám naozaj páči, či vás neláka len výhodná cena, a či ju máte ako kombinovať so svojím súčasným šatníkom. Ak ste sa pri ktorejkoľvek odpovedi nevyjadrili jednoznačne, nekupujte.

Slow fashion

Je protikladom súčasnej rýchlej, stále novej, dopĺňanej a lacnej módy v obchodných reťazcoch. Slow fashion tvorcovia riešia kvalitu vstupných surovín, udržateľnosť, čo najmenší negatívny vplyv na životné prostredie počas procesu výroby odevov. V slow fashion móde nenájdete žiadne módne výstrelky, ale klasickú, univerzálnu a kvalitnú módu, ktorá vydrží a bude vyzerať dobre aj o niekoľko rokov.

Čo je to slow fashion,
alebo pomalá móda?

Jednoducho by sme mohli povedať, že sa jedná o opak fast fashion (rýchle módy). Fast fashion popisuje lacno vyrobené rýchloobrátkové oblečenie, ktorého výroba často zahŕňa detskú prácu a drancuje životné prostredie.  Zdroj: www.nanospace.cz Upcyklovanie

Upcyklácia v móde predstavuje opakované využitie už použitého alebo starého materiálu na výrobu ďalších trendových kúskov. Materiál, ktorý sa na výrobu použije, sa pri spracovávaní kvalitatívne neznehodnocuje. Módni návrhári prichádzajú často s unikátnymi nápadmi a vytvárajú hodnotné módne kúsky, ktoré by za iných okolností skončili na skládke odpadu.

Kapsulový šatník

Je pomôckou v udržateľnej móde a ekologickom zmýšľaní. Ide v o súbor oblečenia, ktoré sa nosí do práce alebo školy a mal by mať približne 40 kúskov. V tejto kolekcii sú už zarátané aj plášte, kabáty a doplnky, ako kabelky a rukavice. Nezarátava sa sem spodná bielizeň a voľnočasové oblečenie. Jednotlivé kúsky odevov sa vyberajú tak, aby sa dali dobre kombinovať a ladili navzájom. Kapsulový šatník neznamená šeď ani nudu. Zodpovedá štýlu svojej nositeľky, môže byť konvenčný, ale aj veselý a výrazný. Jednotlivé kapsulové fashion kúsky by však mali byť kvalitné a trvácne.


Pripravila: Petra Adamcová, Zdroj: https://www.ekobyvanie.sk