Voda

Zásoby pitnej vody sa i vplyvom zlého hospodárenia znižujú čoraz rýchlejšie. Pri bežných úkonoch v domácnosti vodou častokrát nešetríme. Ako využívať vodu efektívnejšie? Ako pristupovať k vzácnemu zdroju ohľaduplnejšie?

Voda sa stáva čoraz vzácnejšou a jej cena neustále rastie. 97 % vody na Zemi tvorí slaná a len 3 % vody sladká, ktorá môže byť použitá ako pitná voda, avšak z týchto 3 % vody sú 2 % v ľadovcoch. K dispozícii teda máme žiaľ iba 1 % z celkových zásob vody na Zemi. Nedostatok vody je dnes jednou z najväčších ekologických hrozieb a preto je 22. marec vyhlásený ako Svetový deň vody.

„Ľudia utekajú pred dažďom, ale sedia vo vaniach plných vody.“
(Charles Bukowski americký spisovateľ 1920 - 1994)
Zdroj: citaty-slavnych.sk/citaty-o-vode"

1. Ako šetriť vodou v kúpeľni

Na osobnú hygienu dokážeme spotrebovať zbytočné litre vody. Šetrenie vodou v kúpeľni zabezpečí úsporná sprchová hlavica, ktorá dokáže znížiť spotrebu vody až o 60 %. A to bez straty komfortu. Ak patríte k milovníkom kúpania sa vo vani, musíte počítať s väčšou útratou za vodné. Jedna plná vaňa zhltne 100 až 150 l vody. Ak vymeníte vaňu za sprchu znížite si aj poplatky za elektrinu či plyn.

  • Sprchovanie skúste skrátiť pod 5 minút, čo je dostatočná doba na dôkladnú očistu.
  • Spotreba vody pri efektívnom sprchovaní je až o 70 % nižšia ako pri kúpaní sa vo vani.

2. Zatvárajte kohútik

Kúpte si kvalitnú pákovú batériu, ktorá umožní rýchle, jednoduché a presné ovládanie vody a jej teploty bez zbytočných únikov. 

Drobnou, ale hlavne účinnou pomôckou pre obmedzenie spotreby vody je tzv. perlátor, ktorý vodu sýti vzduchom a obmedzuje jej prietok. Nainštalovaním perlátora znížite spotrebu vody o 85% a rozdiel v sile prúdu pravdepodobne ani nepostrehnete.

  • Priemerný prietok vody z kohútika je deväť litrov za minútu. Nenechávajte vodu tiecť bez prestávky.
  • Pri umývaní zubov použite radšej malý pohárik, do ktorého si napustíte trochu vody na vypláchnutie úst.
  • Pri holení uzatvorte odtok umývadla, do ktorého si napustíte toľko vody, koľko potrebujete.
  • Zastavte vodu, kým sa mydlíte, alebo si šampónujete vlasy. Takto unikajú zbytočné litre vody do kanála.

3. Šetrenie vodou na toalete

Ďalšie miesto, kde môžete výrazne ušetriť vodu, je toaleta. Nemusíte sa obávať toho, že nebudete splachovať. Usporiť sa dá zaobstaraním moderného WC s úsporným splachovaním. Do starších záchodov si môžete dokúpiť špeciálnu pomôcku “WC stop”, ktorá spotrebu vody na spláchnutie značne obmedzí.

  • Hoci sa to nezdá, splachovanie vychádza pomerne draho. Obyčajný, neúsporný záchod, využije na jedno spláchnutie približne 7 až 10 l vody. Už niekoľko spláchnutí denne vás ročne vyjde na desiatky eur.
  • Investujte do šetrného splachovacieho zariadenia. Pri dvojitom spôsobe splachovania máte na výber medzi 3 a 6 litrami vody na jedno spláchnutie.

4. Šetrenie vodou zabezpečí práčka s úsporným cyklom

Praním minieme každý deň približne 50 litrov pitnej vody. Ak máte doma starú práčku, pravdepodobne vám zhltne 100 i viac litrov vody na jeden cyklus. O šetrenie vody v domácnosti sa postarajú práčky s energetickou triedou A, ktoré patria medzi najúspornejšie. K dispozícii majú ekologické programy so šetrnejšou spotrebou a disponujú technológiami, ktoré vloženú bielizeň pomocou senzorov zvážia a samy upravia dĺžku pracieho cyklu (a spolu s ňou aj spotrebu vody) podľa potreby. Priemerná spotreba vody sa môže pohybovať len okolo hodnoty 50 l na cyklus. Správnym používaním môžete ušetriť vody ešte viac.

5. Ako šetriť vodou v kuchyni

Umývaním riadu pod tečúcou vodou miniete 30 - 40 l vody a umývaním v dreze približne 20 l vody. Vo väčšej domácnosti a pri nesprávnom spôsobe umývania riadu môže táto činnosť spotrebovať niekoľko desiatok až stoviek litrov vody denne. Kvalitné, úsporné umývačky riadu to zvládnu dokonca len s 10 l spotrebou vody. Umývačka sa postará nielen o šetrenie vody v domácnosti ale aj o váš čas.

  • V každom prípade pamätajte, že pri umývaní v dreze je chybou umývať riad pod tečúcou vodou. Napustite do drezu vodu (nemusí byť plný) a riad po dôkladnom umytí len rýchlo opláchnite pod tečúcou vodou.

6. Šetrite vodou aj pri varení

Určité množstvo vody sa dá ušetriť aj pri varení a príprave jedál. Potraviny môžete variť v primeranom množstve vody. Veľa ľudí napríklad pri varení príloh, ako sú zemiaky, úplne zbytočne naplní hrniec vysoko nad vrstvu zemiakov. Stačí, aby voda bola v rovine s varenou surovinou alebo iba o niečo nižšie. Vždy si teda napúšťajte len toľko vody, koľko naozaj potrebujete, aj pri napúšťaní vody do rýchlovarnej kanvice.