Zelená strecha

Postrehli ste to, že ak si postavíte dom, tak zelenú plochu a vegetačný priestor vymeníte za niekoľko desiatok m2 betónu? Na to, aby sa táto plocha vyrovnala, vznikli zelené strechy. Pohľad z vtáčej perspektívy nemusí byť len o betónových plochách, ale môže sa zelenať. Zistite ako môžete priviesť zeleň na vašu strechu. Aké možnosti realizácie sú pri zelených strechách a čo vám môžu priniesť? Vedeli ste, že strecha sa môže stať dalším kútom vašej záhrady, ktorý bude kvitnúť?

Zelená strecha je nielen krásna ale aj užitočná. Výrazne reguluje teplotu vo vnútri objektu.

Podľa správy, ktorú publikoval Národný výskumný ústav v Kanade, potreba používania klimatizácie je až o 75 % nižšia, keď má dom zelenú strechu. Vrstvy zelenej strechy chránia hydroizoláciu pred veľkými tepelnými výkyvmi, ale aj pred mechanickým poškodením. Rastliny na streche zachytávajú prach a škodlivé látky v ovzduší. Sú vynikajúce v tlmení hluku. 

V lete zelená strecha zadrží 70-90 % všetkých zrážok. V zime je to približne 40 %. Rozsiahle plochy pokryté širokou škálou vegetácie poskytujú domov mikroorganizmom, bezstavovcom, drobnému hmyzu a vtákom. Zelená strecha môže byť veľkým plusom pri predaji domu, bytov v bytovom dome, pri prenájme bytov, alebo obchodných priestorov.